Odborné články

To co zde zmiňuji se nevztahuje na depresivní stavy způsobené léky, organickým poškozením mozku nebo deprese přidružené v důsledku celkové poruchy metabolismu. Je to určitý úhel pohledu na problematiku deprese, moje úvahy a zkušenosti z praxe (ať už psychiatrické nebo psychoterapeutické).

Co je to deprese? Soubor příznaků jako je: např ztráta energie, ztráta vůle vyvíjet aktivitu, neprožívání radosti, může se objevit snížená nebo zvýšená chuť k jídlu, poruchy spánku, ztráta jakéhokoliv životního smyslu a s tím se můžou objevit i myšlenky na sebevraždu., Co může za depresi? Podle mého názoru naše dispozice pro depresi je to, jak jsme se naučili čelit životním situacím, jak bereme sami sebe, jak přijímáme život jako takový. Dále jaké místo v něm zaujímáme, jakou máme kapacitu pro danou situaci a kolik zdrojů (podpory) máme když se nám něco přihodí. 

Vyhořet z péče o naše děti lze i na mateřské dovolené. Některým z nás se to může stát velmi snadno. Od dob našich matek a babiček se hodně mění, orientace na děti ve smyslu kontaktního, respektujícího rodičovství je báječný posun kupředu. Dle PBSP metody, je důležitý vklad do života našeho dítěte adekvátně naplnit jeho základní vývojové potřeby. Tyto základní vývojové potřeby – potřeba místa, podpory, péče (výživy), ochrany, limitů - jsou plněny již v děloze a následně naplňovány rodiči. Čím více jsou potřeby v dětství naplněny, tím více máme v dospělosti šanci, že naše potřeby budeme zdravě cítit a vědět, jak se o ně postarat a stát se tak více vyrovnanější a celistvější bytostí.

Jak to vypadá, když máme nakročeno k onomu syndromu vyhoření z neustálé péče o naše milované deti? Může to vypadat nenápadně a nemusíme si toho ani všimnout. Přeci většina matek na mateřské málo spí, nemá čas na sebe, prostě svět se točí jen a jen kolem našeho dítka nebo dětí . Do určité míry je to i v pořádku, ale když už to překročí určitou hranici, je dobré si to uvědomit.

Befit

Soukromou praxi poskytuji pod IČ: 74152262, nabízím psychiatrické a psychoterapeutické služby. Soukromá praxe nespadá mezi zdravotnické zařízení a zdravotnické služby.

KONTAKT

Psychoterapeut, Psychiatr a PBSP terapeut
MUDr. Olga Svobodová

Belgická 23, Praha 2 (blízko metra Náměstí Míru)
+420 605 908 534
osvob@centrum.cz

Moje moto:

Život máme jen jeden, a proto je škoda ho nežít naplno. Někdy se nám to nedaří, protože nás trápí nebo nám v tom brání tělesné nebo psychické problémy. Stejně jako dopřejeme svému tělu v nemoci péči tělesnou, je potřeba pečovat i o stav naší mysli. Nebojte se i v této oblasti podělit o svůj problém s odborníkem.

Search